Dziś jest:
Wtorek, 27 Czerwca 2017
Imieniny:
Cyryla, Władysława, Maryli

 

Szanowni Klienci,

Troszcząc się o Wasze bezpieczeństwo informujemy, że w ostatnim czasie pojawiły się nowe zagrożenia dla użytkowników sieci internetowej w tym również dla bankowości internetowej. Zagrożenia te dotyczą bezpośrednio Klientów a nie systemów bankowych. Można się przed nimi ustrzec przestrzegając zasad bezpiecznego korzystania z internetu. Podstawą bezpieczeństwa jest posiadanie dobrego oprogramowania antywirusowego a także czujność podczas korzystania z poczty elektronicznej.

Jednym z zagrożeń, są bowiem sfałszowane e-maile, które mogą otrzymać użytkownicy poczty elektronicznej. Może się zdarzyć, że takie wiadomości otrzymamy od nieznanego nadawcy, jak i od nadawcy podszywającego się pod przedsiębiorstwo, również zaufanego usługodawcę np. bank, telefonię komórkową, zakład energetyczny. Do wiadomości może być dołączony plik, którego otwarcie powoduje instalację na komputerze złośliwego oprogramowania. W przypadku braku pewności, czy wiadomość jest autentyczna pod żadnym pozorem nie należy otwierać załącznika a wiadomość skasować. Przypominamy, że banki nie wysyłają wiadomości z załącznikami w formacie ZIP a wszelkie wyciągi do rachunków zaopatrzone są hasłami, czy podpisami elektronicznymi.

Jeśli wiadomość została otwarta i macie Państwo podejrzenia, że komputer został zainfekowany, zalecamy przeskanować go dobrym programem antywirusowym (najnowszej wersji) i nie używać do przeprowadzania transakcji w ramach bankowości elektronicznej. Skanowanie należy powtarzać co kilka dni aż będziemy mieli pewność, że komputer jest wolny od złośliwego oprogramowania.

Możliwe działanie złośliwego oprogramowania:

- podmiana numeru rachunku już na etapie kopiowania go z faktury, którą chcemy zapłacić, lub z innego pliku, w którym zapisany jest nr rachunku. Wirus wykrywa w schowku ciąg cyfr będących numerem rachunku i zastępuje je rachunkiem złodzieja. Po wklejeniu go w dyspozycji przelewu mamy rachunek sfałszowany;

- podmiana ręcznie wpisanego rachunku na numer rachunku złodzieja w trakcie wypełniania dalszej części dyspozycji przelewu.

W obu przypadkach użytkownik nie jest świadomy, że odbiorcą jest złodziej i potwierdzając przelew przekazuje środki na jego konto.

Podstawowym sposobem ustrzeżenia się, przed opisanymi wyżej sytuacjami jest zachowanie czujności i zweryfikowanie, tuż przed potwierdzeniem przelewu, numeru rachunku odbiorcy.

Osoby, które zaobserwowały opisane wyżej zachowania komputera powinny jak najszybciej usunąć złośliwe oprogramowanie poprzez przeskanowanie komputera programem antywirusowym, lub skorzystać z usługi profesjonalnego serwisu komputerowego i nie używać komputera do przeprowadzania transakcji w ramach bankowości internetowej do czasu upewnienia się, że złośliwe oprogramowanie zostało usunięte. Ponadto prosimy poinformować najbliższą placówkę Banku o zaistniałej sytuacji.

 

 

 

 

Sekretariat: Tel: 44 726 09 39     Fax: 44 726 09 42
© Copyright Powiatowy Bank Spółdzielczy w Tomaszowie Mazowieckim      All rights reserved   |   powered by netadmin 7.00
Dane z dnia: 2017-06-27
1 CHF3.8719w dół-0.0054
1 EUR4.2120do góry+0.0003
1 GBP4.7728w dół-0.0241
1 USD3.7442w dół-0.0211